Určite ste už niekedy držali v rukách predmet, ktorý bol označený razbou. Pôsobil elegantne, dotyk s ním bol príjemný a ak išlo o dokument, dodával mu vážnosť . Razba patrí medzi najstaršie technológie a my vám radi prezradíme niekoľko zaujímavých informácii.
Trochu z histórie
Za predchodcov razby – slepotlače môžeme považovať pečatné valčeky starých Sumetov z obdobia 2500 až 3000 rokov pred našim letopočtom. Slúžili ako podpis pravosti dôležitých dokumentov na hlinených tabuľkách, ktoré sa zachovali do dnešných čias. Neskôr sa inými razidlami, vyrobenými z medi, bronzu či ocele, skrášľovali rôzne predmety či už išlo o keramiku, šperky alebo výrobky z kože.
S výrobou kníh sa razba ešte viac rozšírila. Knihy sa písali alebo prepisovali ručne a vďaka nej vznikali veľmi hodnotné väzby čím získali vyššiu umeleckú hodnotu. V 15. storočí vynašiel Johannes Gutenber kníhtlač, odbor, ktorý sa začal mäsovo rozvíjať. Cena kníh sa dramaticky znížila a boli dostupné pre širšie skupiny ľudí.
Princíp razby v súčasnosti zostal nezmenený
Pomocou tlaku a tepla sa cez raziacu fóliu raznicou prenáša tlačený motív na kožu – koženku, plasty alebo papier. Raziace fólie sa vyrábajú v podobe zlata, alebo striebra. Ide o naparenú vrstvu kovu v separačnej vrstve na plastovej prenosnej fólii. V súčasnosti sú na trhu rôzne farebné odtiene raziacich fólii.
Raznice sa vyrábajú z mosadze rytím, gravírovaním a frézovaním. Sú najkvalitnejšie a určené pre veľké náklady, alebo mnohokrát opakované razby. Dostupnejšie a cenovo výhodnejšie raznice sú vyrobené z horčíka pomocou fotocesty a leptu. Pre mäkšie materiály sú vhodnejšie raznice s vysokým reliéfom (koža, koženky) a pre tvrdé materiály, naopak s nízkym.
Ak sa pri razbe vynechá raziaca fólia, hovoríme o slepotlači. Ide o reliéfnu tlač, ktorá zhodnotí tlačovinu, alebo iné výrobky. V polygrafii sa hojne využíva reliéfna tlač pomocou matrice a patrice. Výsledná razba je reliéfne vydutá hore do priestoru. Zvýrazňuje sa ňou už natlačená grafika. Tento druh tlače sa využíva pri výrobe pohľadníc, blahoprianiach, cenných tlačovinách, vizitkách apod.
Kde všade sa môžete stretnúť s razbou
V súčasnosti sa používa razba na ochranu výrobkov takzvaným kolkovaním, čím sa zaručuje ich pravosť. V bankovníctve je tiež nenahraditeľná. Patrí medzi významný ochranný prvok proti falšovaniu. Ak má raziaca fólia holografický záznam, tak je to neprekonateľná bariéra pre falšovateľov. Ochrana spočíva napríklad aj v tom, že holografický záznam nesie v sebe určitú sekvenciu DNA a nie je určené o akú DNA ide. V neprebernej živočíšnej a rastlinnej ríši je to nezistiteľný ochranný prvok. Pomocou tejto veľmi starej tlačovej technológie dokážeme ochrániť pravosť výrobku.
V reklame sa technológia razby a slepotlače, alebo reliéfnej tlače využíva pri razbe diárov, kalendárov, výrobe vizitiek, samolepiek, hlavičkových reprezentatívnych tlačív a podobne.
V ponuke sú stroje od ručnej po mechanizovanú razbu
Z pôvodne ručnej razby sa vyvinuli zariadenia a stroje pre mechanizovanú razbu. Pre malé náklady sa vo veľkej miere používajú ručné s vyhrievanou raziacou hlavou. Pre veľko-nákladové razby sa vyrábajú stroje, ktoré dokážu pracovať aj v automatickom režime. V tlačiarňach sa používajú kníhtlačové tlačiace stroje, musia však byť vybavené príslušenstvom pre razbu.
V malej miere konkuruje razbe digitálny laserový výsek. Touto technológiou je možné výsekom odstráni časť tlačoviny čo nie je v možnostiach razby. Jedná sa o rôzne okienka, alebo ornamenty. Môžeme ju považovať za novú technológiu, ktorá dokáže zhodnotiť tlačovinu.
Vypracoval: Jozef Kákoš